BEST FEATURE (Award given to the producer) * Executive Producers are not awarded.
WINNER-->MOONLIGHT -- PRODUCERS: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adele Romanski
Other nominees:
AMERICAN HONEY
CHRONIC
JACKIE
MANCHESTER BY THE SEA
BEST FIRST FEATURE (Award given to the director and producer)
WINNER-->THE WITCH -- DIR: Robert Eggers
PRODS: Daniel Bekerman, Jay Van Hoy, Lars Knudsen, Jodi Redmond, Rodrigo Teixeira
Other nominees:
THE CHILDHOOD OF A LEADER
THE FITS
OTHER PEOPLE
SWISS ARMY MAN
BEST DIRECTOR
WINNER-->BARRY JENKINS – Moonlight
Other nominees:
ANDREA ARNOLD - American Honey
PABLO LARRAÍN – Jackie
JEFF NICHOLS – Loving
KELLY REICHARDT – Certain Women
BEST SCREENPLAY
WINNER-->BARRY JENKINS, TARELL ALVIN McCRANEY (story by) – Moonlight
Other nominees:
KENNETH LONERGAN – Manchester by the Sea
MIKE MILLS – 20th Century Women
IRA SACHS, MAURICIO ZACHARIAS – Little Men
TAYLOR SHERIDAN – Hell or High Water
BEST FIRST SCREENPLAY
WINNER-->ROBERT EGGERS – The Witch
Other nominees:
CHRIS KELLY – Other People
ADAM MANSBACH – Barry
STELLA MEGHIE – Jean of the Joneses
CRAIG SHILOWICH – Christine
JOHN CASSAVETES AWARD (Award given to the best feature made for under $500,000; award given to the writer, director, and producer) * Executive Producers are not awarded.
WINNER-->SPA NIGHT -- WRITER/DIR: Andrew Ahn PRODS: David Ariniello, Giulia Caruso, Ki Jin Kim, Kelly Thomas
Other nominees:
FREE IN DEED
HUNTER GATHERER
LOVESONG
NAKOM
BEST MALE LEAD
WINNER-->CASEY AFFLECK – Manchester by the Sea
Other nominees:
DAVID HAREWOOD – Free In Deed
VIGGO MORTENSEN – Captain Fantastic
JESSE PLEMONS – Other People
TIM ROTH - Chronic
BEST FEMALE LEAD
WINNER-->ISABELLE HUPPERT – Elle
Other nominees:
ANNETTE BENING – 20th Century Women
SASHA LANE – American Honey
RUTH NEGGA – Loving
NATALIE PORTMAN – Jackie
BEST SUPPORTING MALE
WINNER-->BEN FOSTER – Hell or High Water
Other nominees:
RALPH FIENNES – A Bigger Splash
LUCAS HEDGES – Manchester by the Sea
SHIA LaBEOUF – American Honey
CRAIG ROBINSON – Morris From America
BEST SUPPORTING FEMALE
WINNER-->MOLLY SHANNON - Other People
Other nominees:
EDWINA FINDLEY – Free In Deed
PAULINA GARCIA – Little Men
LILY GLADSTONE – Certain Women
RILEY KEOUGH – American Honey
BEST CINEMATOGRAPHY
WINNER-->JAMES LAXTON – Moonlight
Other nominees:
AVA BERKOFSKY – Free In Deed
LOL CRAWLEY – The Childhood of a Leader
ZACH KUPERSTEIN – The Eyes of My Mother
ROBBIE RYAN – American Honey
BEST EDITING
WINNER-->JOI McMILLON, NAT SANDERS – Moonlight
Other nominees:
MATTHEW HANNAM – Swiss Army Man [On DVD now!]
JENNIFER LAME – Manchester by the Sea [In select theaters]
JAKE ROBERTS – Hell or High Water [On DVD now!]
SEBASTIÁN SEPÚLVEDA – Jackie
BEST INTERNATIONAL FILM
WINNER-->TONI ERDMANN (Germany/Romania) DIRECTOR: Maren Ade
Other nominees:
AQUARIUS (Brazil) DIRECTOR: Kleber Mendonça Filho [In select theaters]
CHEVALIER (Greece) DIRECTOR: Athina Tsangari
MY GOLDEN DAYS (France) DIRECTOR: Arnaud Desplechin
UNDER THE SHADOW (Iran/United Kingdom) DIRECTOR: Babak Anvari
BEST DOCUMENTARY (Award given to the director and producer)
WINNER-->O.J.: MADE IN AMERICA DIR/PROD: Ezra Edelman PRODS: Nina Krstic, Tamara Rosenberg, Caroline Waterlow
Other nominees:
13th -DIRECTOR/PRODUCER: Ava DuVernay PRODUCERS: Spencer Averick, Howard Barish
CAMERAPERSON -DIRECTOR/PRODUCER: Kirsten Johnson PRODUCER: Marilyn Ness
I AM NOT YOUR NEGRO -DIR/PROD: Raoul Peck PRODUCER: Rémi Grellety, Hérbert Peck
SONITA -DIRECTOR: Rokhsareh Ghaem Maghami PRODUCER: Gerd Haag
UNDER THE SUN -DIRECTOR: Vitaly Mansky PRODUCER: Natalya Manskaya
ROBERT ALTMAN AWARD (Award given to one film’s director, casting director and ensemble cast)
WINNER-->MOONLIGHT
DIRECTOR: Barry Jenkins CASTING DIRECTOR: Yesi Ramirez ENSEMBLE CAST: Mahershala Ali, Patrick Decile, Naomie Harris, Alex Hibbert, André Holland, Jharrel Jerome, Janelle Monáe, Jaden Piner, Trevante Rhodes, Ashton Sanders